Wpisany przez basia    Piątek, 19 Grudzień 2008 14:36    PDF Drukuj Email
Co to jest endometrioza?

Tłumaczenie: Basia Kossakowska

Endometrioza jest stanem, w którym tkanka podobna do błony śluzowej macicy - endometrium (...) znajduje się w innej części ciała.

Ogniska endometriozy mogą znajdować się w każdym miejscu jamy macicy: na jajnikach (torbiel endometrialna - czekoladowa przyp. tłumacza), w jajowodach i na ścianach bocznych miednicy. Inne częste miejsca to: więzadła krzyżowo-maciczne, zatoka Douglasa, przegroda między odbytem a pochwą.
W dodatku endometriozę można znaleźć w bliźnie po cesarskim cięciu, laparoskopii i laparotomii. Może też pojawic się na pęcherzu moczowym, jelitach, wyrostku robaczkowym i odbytnicy. Takie umiejscowienia są jednak rzadkie.

W jeszcze rzadszych przypadkach endometrioza może umiejscowić się w pochwie, wewnątrz pęcherza moczowego, na skórze a nawet w płucach, kręgosłupie i mózgu.

 

Najczęstszym objawem endometriozy jest ból w jamie brzusznej (w obrębie miednicy).

Wiecej o objawach w endometriozie

Endometrioza może powodować również zbliznowacenia i zrosty, które zniekształcają kobiecą anatomię. W zaawansowanych stadiach tej choroby wewnętrzne organy mogą być stopione w jedno, tworząc stan ‘zamrożonej miednicy”.

Szacuje się, że 30-40% kobiet z endometriozą nie może mieć dzieci.

Więcej o endometriozie i niepłodności

Jeśli Ty lub osoba, na której Ci zależy, ma endometriozę, ważne jest, by była dobrze przebadana. Wiele mitów i błędnych przekonań o endometriozie wciąż funkcjonuje nawet w literaturze medycznej. Dla wielu kobiet poradzenie sobie z tą chorobą jest długotrwałym procesem. Dlatego ważne jest, żeby wiedzieć na jej temat jak najwięcej, poświęcić dużo czasu na znalezienie dobrego lekarza oraz wzięcie pod uwagę dołączenie do lokalnej grupy wsparcia.

Źródło:  www.endometriosis.org/endometriosis.html

 

O diagnozowaniu endometriozy

Dziękujemy za zgodę na tłumaczenie powyższego artykułu Lone Hummelshoj redaktorce naczelnej endometriosis.org.

Wszelkie sugestie dotyczące tłumaczenia tego artykułu proszę wysyłać na poniższe forum "komentarze".

Zmieniony ( Sobota, 17 Wrzesień 2011 17:38 )