objawy
Wpisany przez basia    Piątek, 19 Grudzień 2008 16:45    PDF Drukuj Email
Jakie są objawy endometriozy?

Tłumaczenie: Basia Kossakowska

Najczęstszym objawem jest ból w obrębie miednicy. Ból często współwystępuje z miesiączką, jednak kobieta chora na endometriozę może również doświadczać bólu w innych dniach cyklu miesięcznego.

Dla wielu kobiet, ale nie wszystkich, bóle związane z endometriozą mogą być tak silne i wyniszczające, że wpływa to w istotny sposób na ich życie.

Ból można odczuwać:


• Przed/w trakcie/po miesiączce
• W trakcie owulacji
• W jelitach podczas miesiączki
• Podczas oddawania moczu
• Podczas stosunku seksualnego
• W dolnym odcinku pleców
Podczas badania ginekologicznego (przyp. tłum.)
• Podczas wypróżnień (przyp. tłum.)

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:11 )
 
Wpisany przez basia    Piątek, 27 Marzec 2009 10:03    PDF Drukuj Email
Objawy jelitowe w przypadku endometriozy

Ken Sinervo, MD, Center for Endometriosis Care
tłum. Ewa Dankowska

Wiele z pacjentek odwiedzających Centrum Leczenia Endometriozy zostało wcześniej poinformowanych, iż cierpią na zespół drażliwego jelita i okrężnicy. Kilka z nich najprawdopodobniej tak. Jednak u większości pacjentek to endometrioza jest przyczyną problemów związanych z jelitami. 

Kobiety chorujące na endometriozę, które cierpią również na problemy jelitowe mogą mieć problemy w uzyskaniu diagnozy. Zazwyczaj lekarze poszukują innej przyczyny choroby, zanim wezmą pod uwagę możliwość wystąpienia endometriozy na jelitach.

 

Więcej… Zmieniony ( Niedziela, 21 Sierpień 2011 21:31 )
 
Wpisany przez Administrator    Czwartek, 30 Kwiecień 2009 06:33    PDF Drukuj Email
Zrosty w endometriozie

Autor: Lone Hummelshoj
Tłum.: DRS


Kobiety z endometriozą opisują ból towarzyszący zrostom jako "przeszywający, ostry, ciągnący, okropny, intensywny i
wywołujący mdłości", podczas gdy przymiotnikami najczęściej używanymi do opisywania aktywnego bólu towarzyszącego endometriozie są "palący, szczypiący, tępy, intensywny i przykry" [1].

Zrosty to pasma włóknistych zbliznowaceń tkanek, które powstają wewnątrz ciała. Można je znaleźć w całym organizmie pomiędzy niemal wszystkimi narządami i tkankami. U kobiet z endometriozą mogą one przytwierdzać jajnik do bocznej ściany miednicy lub rozciągać się między pęcherzem moczowym a macicą, itd.

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:16 )
 
Wpisany przez basia    Poniedziałek, 03 Styczeń 2011 16:50    PDF Drukuj Email
Po rodzaju bólu łatwiej rozpoznać endometriozę

Chcemy zwrócić uwagę na trochę nie doceniony artykuł o endometriozie, który został opublikowany w 2010 roku w Fertility and Sterility. Prof. Ballard z zespołem przebadała 185 kobiet w Anglii, które skarżyły się na chroniczny ból miednicy mniejszej. Wszystkie kobiety w związku ze zgłaszanymi objawami zostały wysłane na laparoskopię, zanim jednak zostały zoperowane, odpowiedziały na pytania dotyczące ich bólu. Istotnym było, aby zarówno chora jak i badacz nie wiedzieli, czy kobieta choruje na endometriozę. Dzięki temu, wnioski z badania są bardziej wiarygodne - na odpowiedzi pacjentki, nie miała wpływu wiedza o chorobie.

Więcej… Zmieniony ( Niedziela, 21 Sierpień 2011 23:21 )
 
Wpisany przez basia    Środa, 26 Styczeń 2011 20:32    PDF Drukuj Email
Do jakich specjalistów kierowane są kobiety chore na endometriozę?

Poniżej umieszczamy listę specjalizacji medycznych, z którymi może mieć do czynienia kobieta chora na endometriozę z powodu swoich objawów:

Ginekologia (leczenie, hormony, usg, laparoskopia, hospitalizacja, torbiele endometrialne/czekoladowe), drożdżyca pochwy, zanikowe zapalenie pochwy lub sromu - wyniku niskiego poziomu estrogenów)
Leczenie niepłodności (usg, diagnostyka płodności, procedury wspomaganego rozrodu, in vitro, inseminacja, drożność jajowodów, niepękające pęcherzyki, ciąża pozamaciczna, wczesne poronienia - ze względu na zniszczone chorobą i koagulacją jajników komórki jajowe)
Seksuologia (bolesne stosunki, brak popędu spowodowane: lekami hormonalnymi (niski poziom estrogenu), stresem, przewlekłym bólem, wzdęciami!, potliwość)
Gastrologia (bolesne wypróżnianie, wzdęcia, biegunki i zaparcia, bolesne ruchy jelit, błędna diagnoza z jelitem drażliwym, wrzody z powodu przyjmowania dużych dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych, obciążenie wątroby z powodu przyjmowania leków hormonalnych)
Urologia (bolesne oddawanie moczu, bolesność pęcherza, błędne leczenie antybiotykami, podejrzenie śródmiąższowego zapalenie pęcherza (często choroba współwystępuje)
Ortopedia (bóle krzyża, bóle imitujące rwę kulszową, bóle stawów, bóle kości, bóle promieniujące do bioder, ud i kolan)
Psychiatria/psychologia (depresja związana przyjmowaniem leków hormonalnych, z menopauzą, niepłodnością, brakiem poczucia kobiecości, brakiem poczucia kontroli nad ciałem i leczeniem, zespół pourazowego stresu, nerwice, brak zrozumienia ze strony lekarzy, przedłużająca się diagnostyka "przecież wszystkie wyniki są w normie - więc ból jaki Pani odczuwa jest związany z zaburzeniami psychicznymi, pseudoteorie w których dowodzi się, że endometriozę wywołują toksyczne związki z rodzicami/partnerami)
Neurolog (migreny, napięciowe bóle głowy, syndrom chronicznego zmęczenia)
Proktologia (bolesne wypróżnianie, krwawienia)
Anestezjologia (leczenie przewlekłego bólu w Poradniach Leczenie Bólu)
Kardiologia (wyższe ryzyko zawału i innych chorób serca u kobiet, które przed 50 r.ż. miały usuniętą macicę)

Zmieniony ( Środa, 26 Styczeń 2011 21:29 )