Badania
Wpisany przez basia    Środa, 22 Luty 2012 07:07    PDF Drukuj Email
Czy chore na endometriozę kobiety są bardziej narażone na zachorowanie na raka jajnika?


Ostatnie doniesienia podają, że kobiety chore na endometriozę mają większe prawdopodobieństwo, że zachorują na raka jajnika. Zamiast 1% mają 1,5%. Jest to nadal bardzo niskie ryzyko.

 

Więcej… Zmieniony ( Środa, 22 Luty 2012 08:41 )
 
Wpisany przez basia    Sobota, 09 Lipiec 2011 07:41    PDF Drukuj Email
Nowa metoda wykrywania niewielkich zmian endometrialnych

Błękit metylenowy szeroko stosowany w chemii barwnik został użyty w wykrywaniu bardzo małych zmian endometrialnych. W przypadku endometriozy, pomocny jest w gdy występuje chroniczny ból w miednicy mniejszej. Czasami bywa tak, że kobieta po wykonanej laparoskopii dowiaduje się, że jej endometrioza nie jest zaawansowana a mimo to cierpi na silne bóle. Być może nie znaleziono licznych drobnych zmian endometrialnych.

Więcej… Zmieniony ( Piątek, 28 Październik 2011 10:25 )
 
Wpisany przez basia    Niedziela, 07 Listopad 2010 14:44    PDF Drukuj Email
Nowa publikacja medyczna o endometriozie

Ukazała się nowa publikacja medyczna o endometriozie. Jest to trzeci tom serii Biblioteka ginekologa praktyka wydawnictwa Via Medica pod tytułem Endometrioza pod redakcją prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia. Wydawnictwo jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Już sam wstęp napisany przez Wielgosia mówi wiele:

Oddajemy do Państwa rąk kolejną pozycję z serii „Biblioteka ginekologa praktyka”, tym razem poświęconą endometriozie. Jak wiadomo, jest to
niezwykle uciążliwe i, niestety, szeroko rozpowszechnione w populacji kobiet w wieku rozrodczym schorzenie. Zarówno ze względu na częstość jego występowania, jak i skutkujące ograniczeniem płodności następstwa, nosi
ono miano choroby społecznej. Dlatego niezwykle istotnym zagadnieniem wydaje się być systematyczne pogłębianie wiedzy na ten temat, co - jak mniemam - walnie przyczyni się do szybszego i trafniejszego rozpoznawania endometriozy oraz prowadzenia skutecznej terapii. W niniejszym opracowaniu omówiono stosowane aktualnie metody diagnostyczne, w tym metody diagnostyki obrazowej - ultrasonografię (USG) i tomografię rezonansu magnetycznego (MRI). Ta ostatnia oddaje szczególnie cenne usługi w tych przypadkach, gdy badanie USG jest niepewne lub niemiarodajne.

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 08 Listopad 2010 21:04 )
 
Wpisany przez basia    Piątek, 18 Czerwiec 2010 12:50    PDF Drukuj Email
Rodzaj spożywanych tłuszczów ma wpływ na ryzyko rozwinięcia się endometriozy

Rodzaj tłuszczów jakie spożywamy ma wpływ na ryzyko rozwinięcia się endometriozy

 

Okazuje się, że tłuszcze trans zwiększają ryzyko endometriozy, natomiast dieta uboga w te tłuszcze oraz bogata w kwasy tłuszczowe typu Omega 3 zmniejszają to ryzyko. Badacze już wcześniej podejrzewali, że Omega 3 może zmniejszać objawy i rozwój endometriozy hamując produkcję prostaglandyn. Natomiast nie było pewności, jak dieta bogata w tłuszcze trans ma się do naszego zdrowia. Tłuszcze trans występują naturalnie w tłuszczach zwierzęcych oraz powstają w wyniku smażenia (podgrzewania) tłuszczy roślinnych. Od dawana uważane przez dietetyków za niezdrowe.

 

Zespół badaczy na czele z prof. Missmer przebadał bardzo dużą próbę w USA. Prześledzono dokładnie, co jadło 120 tysięcy pielęgniarek przez ostatnie 12 lat. Kobiety miały od 25 do 42 lat. Potwierdziły się przypuszczenia. Kobiety stosujące tłuszcze trans miały częściej endometriozę niż te, które ich mało spożywały i nie unikały nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Badacze zaznaczają, że aby uwiarygodnić ich wyniki, trzeba przeprowadzić takie badanie, na kobietach z innych grup społecznych. Wtedy będzie można uogólnić wnioski na wszystkie kobiety.

 

Tak, czy inaczej wnioski są takie, że dieta uważana za zdrową (np. na układ krążenia) może być też wskazana u kobiet z endometriozą. Dieta ta ich nie wyleczy, ale może zmniejszyć postęp choroby i jej objawy. Natomiast wyniki tego badania, jest najważniejszy w przypadku młodych dziewczyn. Matki/babcie chorujące na endometriozę mają wyraźną wskazówkę, jak żywić swoje dzieci/wnuki. A to już jest bardzo wiele.

 

Bibliografia:

Missmer SA, Chavarro JE, Malspeis S, Bertone-Johnson ER, Hornstein MD, Spiegelman D, Barbieri RL, Willet WC, Hankinson SE. A prospective study of dietary fat consumption and endometriosis risk. Hum Reprod 2010

Podyskutuj na ten temat!

 
Wpisany przez basia    Środa, 16 Czerwiec 2010 18:25    PDF Drukuj Email
Pierwsze wyniki badania genetycznego - zaskakujące!

W kwietniu 2010 roku Juneau Biosciences (ośrodek badawczy przeprowadzający przełomowe badanie gentotypu kobiet chorych na endometriozę) zaprezentował swoje wstępne wyniki. Celem badania jest znalezienie genu/genów odpowiedzialnych za powstawanie endometriozy.  Przeanalizowano DNA 3 tysięcy kobiet. Znaleziono pewną liczbę genów, które różnią się od genów kobiet zdrowych. Zaskakujący jest fakt, że żaden z 60 proponowanych przez naukowców genów odpowiedzialnych za powstawanie endometriozy nie został wyodrębniony w tym badaniu.  Założyciel (fundator?) Juneau Biosciences, Kenneth Ward twierdzi, że wyniki badania dają nadzieję dla córek i wnuczek kobiet aktualnie chorych na endometriozę. Grupa badawcza Juneau Biosciences potrzebuje nadal tysięcy próbek od kobiet chorych na endometriozę. Jeśli masz potwierdzoną chirurgicznie (laparoskopowo lub poprzez laparotomię) endometriozę, możesz wziąć udział w badaniu.Więcej szczegółów znajdziesz na forum po zarejestrowaniu się.

Kliknij tu, aby się zarejestrować

Kliknij tu, jeśli już jesteś zarejestrowanym użytkownikiem forum i poznaj szczegóły

Źródło: www.endotoendo.com

Zmieniony ( Czwartek, 17 Czerwiec 2010 05:00 )